Aktualne

  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  • Drukuj zawartość bieżącej strony

Artykuły

Ostrołęka i Kurpie. Między wątkiem historii a osnową życia

Przejdź do - Ostrołęka i Kurpie. Między wątkiem historii a osnową życia

Ogólnie o wystawie

Wystawę „Ostrołęka i Kurpie. Między wątkiem historii a osnową życia” tworzą archiwalia i przedmioty związane z mieszkańcami Ostrołęki oraz Kurpiami, fragmenty poezji o Ostrołęce autorstwa Izraela Szterna oraz treści w multimediach. Społeczność niewielkiego miasta różniła się znacząco od tej zamieszkującej kurpiowską wieś. Obie jednak sąsiadowały ze sobą i zachodziły między nimi relacje ekonomiczne i społeczne. Na wystawie zwracamy uwagę na codzienność ludzi, ich egzystencję oraz na ekonomię prowincji. Eksponaty oddają one nam pełnego obrazu rzeczywistości, jedynie jej namiastkę. Doceniamy te okruchy z życia, drobiazgi, gdyż stanowią kanwę przeszłości.

Czytaj więcej o: Ostrołęka i Kurpie. Między wątkiem historii a osnową życia

Wycinanka kurpiowska

Przejdź do - Wycinanka kurpiowska

Sala „Wycinanka kurpiowska” prezentuje od genezy do bogactwa wariantów jedną z najbardziej znanych i rozpoznawalnych dziedzin sztuki Kurpiów. Celem ekspozycji jest ukazanie zmian zachodzących w formie wycinanki, wynikające m.in. z funkcji, jaką pełniły w danym czasie. Wybrane na wystawę obiekty stanowią niewielką część bogatej kolekcji ze zbiorów Muzeum Kultury Kurpiowskiej. 

Czytaj więcej o: Wycinanka kurpiowska

Twórczość żołnierzy powstania listopadowego na Wielkiej Emigracji

Przejdź do - Twórczość żołnierzy powstania listopadowego na Wielkiej Emigracji

Sala „Twórczość żołnierzy powstania listopadowego na Wielkiej Emigracji” prezentuje prace artystyczne uczestników wydarzeń z lat 1830–1831, którzy po upadku powstania listopadowego, 5 października 1831 roku, przekroczyli granicę z Prusami, zostali internowani, a następnie udali się na emigrację na zachód Europy. Wśród rzeszy polskich żołnierzy i oficerów wyemigrowało wówczas ponad stu artystów, którzy na obcej ziemi, z różnym efektem, kontynuowali pasje sprzed 1830 roku. Ich twórczość jest na ogół nieznana. Tworzenie w Muzeum Kultury Kurpiowskiej tej wyjątkowej w skali kraju kolekcji stworzy szansę na poznanie ich spuścizny artystycznej. 

Czytaj więcej o: Twórczość żołnierzy powstania listopadowego na Wielkiej Emigracji

Stanisław Skolimowski. Nierzeczywiste

Przejdź do - Stanisław Skolimowski. Nierzeczywiste

Na sali „Stanisław Skolimowski. Nierzeczywiste” prezentujemy część prac malarskich Stanisława Skolimowskiego, które znajdują się w zbiorach Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Pomysł na scenariusz krążył wokół idei uchwycenia sensu dzieła twórczego malarza. Artysta urodził się 1937 roku w Mławie, zmarł w 2014 roku w Ostrołęce. Z Ostrołęką związany był na stałe od 1963 roku. Był wówczas absolwentem Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie obronił dyplom przygotowany w pracowni prof. Artura Nacht-Samborskiego. Muzeum od chwili powstania w 1975 roku dokumentuje jego twórczość. Malarz dokonał też wyboru wielu swoich prac, które znalazły się w muzealnych zbiorach. Możemy mówić o poważnym jego wpływie na kształt kolekcji. Miał on również niemały udział w rozwoju lokalnego środowiska artystycznego, pozostając do końca swoich dni autorytetem dla wielu młodszych adeptów sztuki.  

Czytaj więcej o: Stanisław Skolimowski. Nierzeczywiste

Galeria sztuki polskiej pierwszej połowy XX wieku

Przejdź do - Galeria sztuki polskiej pierwszej połowy XX wieku

Prace eksponowane w „Galerii sztuki polskiej pierwszej połowy XX wieku” stanowią jedynie fragment kolekcji ze zbiorów Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, tworzonej przez ostatnich 40 lat. Jednak dzieła obecne na wystawie w sposób reprezentatywny przedstawiają najważniejsze tendencje sztuki polskiej tego okresu. Możemy zapoznać się na niej również ze zjawiskami w sztuce przełomu XIX i XX wieku (stylistyka Młodej Polski), reprezentowanych przez krakowską szkołę pejzażu oraz środowisko rzeźby. Wystawa prezentuje prace artystów związanych z Akademią Sztuk Pięknych, następnie te, oddające tendencje awangardowe (głównie ukazane pracami artystów związanych z grupą formistów i w mniejszym stopniu awangardy krakowskiej lat 30. XX wieku), oraz tendencje klasycyzujące, silnie obecne w sztuce dwudziestolecia międzywojennego, a związane głównie z przedstawicielami Stowarzyszenia Artystów Polskich Rytm.  

Czytaj więcej o: Galeria sztuki polskiej pierwszej połowy XX wieku

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2016-06-27
Data publikacji:2016-06-27
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:7841